Hos Geldin

G8 karsiti protestolarda bir araya gelerek eylemlemek:
Berlin-Kreuzberg de var!

… pazar günü Sunday adinda bir adam tika basa dolu, motoru zayif, ahsap bir teknede Senegal sahilinden Ispanya`ya dogru yola çikiyorsa
… pazartesi günü issiz Monika, Schering sirketinden 950 eski is arkadasiyla birlikte Is Bulma Kurumundaki is danismani tarafindan enayi yerine koyuluyorsa
… çarsamba günü Orta Avrupa saatiyle on ikide bu hafta milyonuncu çocuk beslenme yetersizligi sebebiyle can veriyorsa
… persembe günü eczaci Diana televizyon reklaminin üç yüzüncü deneme çekimi sirasinda reklami yapilan melisa ruhunu asiri dozda içmekten hastahaneye kaldiriliyorsa
… Cuma günü Zimbabve`de Felicité, çagdas ilaçlarla hayatta kalmasi mümkün oldugu halde, HIV enfeksiyonu sonucu akciger iltihabindan ölüyorsa…


… bunun G8 politikasiyla çok ama çok ilgisi var!

Küçük Dogu Denizi Heiligendamm`da haziran basinda G8-Zirvesi için dünyanin en etkin sekiz devletinin hükümet baskani toplaniyor. Asil otel Kempinski`de az ya da çok gizli konusmalarinda adaletsiz ama kazançli kulis çikarlarini kabul ettirme stratejilerini degis tokus edecekler. Böyle bir seçkin fiskosçu sürüsünün kendini güvende hissetmemesi dogal. Bu yüzden Heiligendamm çevresinde on iki kilometre uzunlugunda bir güvenlik çiti çekildi ki, bu konusmalarin sonuçlarindan dogrudan etkilenecek herkes etkin sekilde dislanabilsin. Daha etkili olsun diye bu çit ayrica dikenli telle ve sayisiz kamerayla süslendi. Ve çalinmasin diye de çit, binlerce askeri donanimli polis gücü tarafindan itinayla gözetiliyor.

Ama dünyada milyonlarca insan dislanmaktan bikti usandi. Bu insanlar duvarlari ve çitleri igrenç buluyorlar ve kendilerini iktidar seçkinleri olarak tanimlayan bu meslek temsilcileri toplantisinin medyatik gösterisinin rahatsiz edilmeden olup bitmesi düsüncesine katlanamiyorlar. Bu sebeple Heiligendamm çevresinde on binlerce dilanmisin katilacagi genis kapsamli protestolar gerçeklesecek. Ama aslinda tüm dünyadaki bütün insanlar olduklari yerlerde bu protestolara dahil olmali, zira ancak böylesi, G8 politikasinin gündelik yasamimizdaki etkilerinin layikiyla disa vurulmasi anlamina gelir.

Efendilerin disariya karsi simsiki kilitlenip kapatilmis bu iktidar metanina karsi Berlin`de, bir çok misafirle ve Heiligendamm`a gidemeyen ya da gitmek istemeyen herkesle açik bir mekan tasarimi ortaya koyuyoruz. G8-Zirvesine karsi genis direnisin bir bölümü olarak 21 mayis 2007`den itibaren Kreuzberg`in mümkün oldugunca çok kamusal alani, yani parklari, meydanlari, sokaklari, klüpleri ve kahveleri, bir araya gelerek eylemleme alanina (Convergence Space) dönüstürülüyor.

Buralarda, tüm dünyada direnis etkinlikleri agi hakkinda elestirel bilgilerden protestolara etkin hazirliklara kadar, çok çesitli etkinlik yer alacak. Bu nedenle her gün, sadece politik örgütlülerin degil, ilgili mahallelinin de katilabilecegi, açik havada en azindan bir genel toplanti yer almali. Zira ancak, Berlin`de ve özellikle Kreuzberg`de yasayan, çalisan ve mücadele eden insanlar bu teklifi kabul ederlerse ve bir araya gelerek eylemleme alanina, Convergence Space`e katilirlarsa, bu fikir gerçeklesebilir.

Almanya`nin güneyinden oldugu gibi Güney ve Orta Avrupa`dan bir çok insan Heiligendamm`a, Hamburg`a ya da Rostock`a yolculuklari sirasinda Berlin`de mola verecekler. Çalisma atölyelerine ve antrenmanlara katilacaklar ve örgütlenecekler. Zira ancak bu sekilde, iyi hazirlanmis bir direnis gerçeklestirebilirler, her nerede, ne zaman ve nasil gerçeklestirmek istiyorlarsa.

Herkes çagrilidir: projeler, fikirler ve eylemlerle Kreuzberg`e katilin. Mücadele ettiginiz çeliskileri ortaya koyun. Arzularinizi sokaklarda gözler önüne serin ve karsi modelleri tanitin! Pencerelerinizden pankartlar salin ve dükkanlarinizin camekanlarina afisler yapistirin. Mahalle genel grevi baslatin, yemek dagitin ve tüm dünyadan protesto için cikip gelmis insanlarla tanisin. Onlari destekleyin! Oranien Sokaginda oyunlar oynayin Heinrich Meydaninda isyan türküleri söyleyin….

Dünyaya hep beraber Kreuzberg`in renkli ve anti-kapitalist yüzünü gösterelim!